ÎNSCRIEREA ÎN ÎNVĂTĂMÂNTUL PRIMAR 2019

str. Menumorut 33/str. Parc Petőfi 26, Oradea, Bihor
E-mail : lartaoradea@yahoo.com
telefon : 0359/802308

Începând cu anul scolar 2013-2014, Liceul de Arte Oradea si-a deschis portile pentru a găzdui copiii din clasa pregătitoare.Într-o armonie de sunet, culoare si vibratie artistică, elevii din clasa pregătitoare vor începe să descopere timid taina frumosului, să devină ei însisi mesagerii artei.

Micii artisti în devenire îsi vor desfăsura activitatea zilnică într-o clasă special amenajată, dotată cu mobilier modular si material didactic în conformitate cu particularitătile vârstei. Programul se va desfăsura după un curriculum elaborat de MEN, cuprinzând discipline din diferite arii curriculare: Limbă si comunicare, Om si societate, Matematică si Stiinte ale naturii, Sănătate si motricitate, Consiliere si orientare. În afara activitătilor de specialitate (bazate mai ales pe joc, imaginaţie, creativitate), elevii vor participa intens la viata cultural – artistică a liceului, fiind permanent antrenati în evenimentele scolii: Ziua portilor deschise, spectacole organizate cu prilejul sărbătorilor de iarnă, ale sărbătorilor dedicate zilei de 8 Martie, spectacol omagial Mihai Eminescu etc.

Copiii vor fi instruiti de cadre didactice calificate si specializate pentru nivelul la care predau, absolvente ale cursurilor de formare pentru clasa pregătitoare.

NUMĂR DE CLASE PREGĂTITOARE: O CLASĂ - 25 DE LOCURI
CU POSIBILITATEA ORGANIZĂRII PROGRAMULUI ,, SCOALĂ DUPĂ SCOALĂ”

CLASA PREGĂTITOARE 2019-2020.pdf

2. CIRCUMSCRIPTIA SCOLARĂ

Având în vedere că unitatea noastră scolară are profil vocational selectia se face si din tot judetul Bihor.

3. METODOLOGIA SI CALENDARUL ÎNSCRIERII ÎN ÎNVĂTĂMÎNTUL PRIMAR PENTRU ANUL SCOLAR 2019-2020

Calendar.pdf
MetodologieCP.pdf

4. INFORMATII PENTRU PĂRINTI

Testarea aptitudinilor în vederea admiterii în clasa pregătitoare va avea loc dupa o programare afisată la avizierul unitătii.
Probele specifice sunt urmatoarele:
a) testarea auzului muzical
b) testarea simtului ritmic
c) testarea memoriei muzicale

În data de 5 martie 2019, interval orar 8,00-17,00, Liceul de Arte Oradea organizează ”ZIUA PORTILOR DESCHISE”, în care părintii pot să viziteze liceul si să poarte discutii cu personalul unitătii de învătământ implicat în această activitate.

Pentru orice informatii suplimentare, adresati-vă secretariatului liceului (vezi contacte).

INFORMATII PENTRU PĂRINTI OFERITE DE CĂTRE INSPECTORATUL SCOLAR JUDETEAN

Înscrierea în învătământul primar 2019/2020 - Acte normative

Tel verde - 0 800 816 259, disponibil în intervalul orar:
Luni, Marti, Miercuri, Joi 9,00-17,00
Vineri 9,00-14,00