ORCHESTRA LICEULUI DE ARTE

Prof. NAGY VIOLA

Dirijor: Prof. NAGY VIOLA

Liceul de Arte din Oradea se numără printre acele instituții de învățământ care au bucuria de a educa și promova valori muzicale inestimabile. Formând corola unei orchestre simfonice de tineret, elevii claselor VII-XII sunt îndrumați și dirijați de doamna profesoară Nagy Viola – începând din anul 2004 și până în prezent.

Urmând modelul orchestrelor simfonice de filarmonică formația liceului se mândrește cu cele trei partide instrumentale mari: corzi, suflători și percuție.

Artiști înnăscuți dar și instrumentiști ambițioși, elevii orchestrei sunt prezenți permanent în viața culturală a municipiului Oradea reprezentând Liceul de Arte prin diverse și multiple activități: proiecte educative, concursuri, festivaluri, concerte în aer liber, parteneriate, flash-mob-uri etc… îmbogățind timbrul sonor al orașului prin entuziasm și profesionalism într-o manieră veselă, tinerească mereu armonioasă.